اقامت کردن عربستان سعودی عملیات نظامی عربستان

اقامت کردن: عربستان سعودی عملیات نظامی عربستان سوریه روسیه خارجی ایران همکاری

گت بلاگز وب‌گردی چرا بن‌سلمان دست دوستی به طرف روسیه دراز کرد؟

به نظر می رسد روابط مسکو و ریاض در آستانه مرحله جدیدی قرار گرفته و برغم اختلاف مواضع دو کشور، عربستان تلاش دارد روابطش با روسیه را گسترش دهد، البته تردیدهایی در مورد ادامه این دوستی وجود دارد.

چرا بن‌سلمان دست دوستی به طرف روسیه دراز کرد؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، روزنامه اینترنتی «گازیتا. رو» در تحلیلی نوشته است: “محمدبن سلمان” ولیعهد ۳۱ ساله عربستان سعودی که به تازگی بعنوان وارث مهم تاج و تخت در این کشور معرفی شده، اخیرا اقداماتی در جهت گرمی روابط با روسیه برداشته هست. او چشمان خود را به روی اختلافات متعدد و جدی با مسکو و همچنین اتحاد دیرین بین عربستان سعودی و آمریکا بسته است و حتی احتمالا قصد دارد از روسیه تسلیحات نظامی خریداری کند.

علت این دوستی غیرمنتظره و نابهنگام را “نیکولای سورکوف” مدیر دفتر شرق شناسی دانشگاه روابط بین الملل مسکو و کارشناس شورای امور بین الملل روسیه جهت این روزنامه تشریح کرده است.

محمد بن سلمان دقیقا کسی است که مسئول تعیین سیاست خارجی عربستان و از جمله روابط آتی این کشور با روسیه هست. ولیعهد تازه فردی است که به مراتب کمتر از پدرش دارای تمایلات تند و مرسوم در عربستان است و در میان قشر جوان در کشورش محبوبیت دارد. وی طرفدار مدرنیزه سازی کشور، کم کردن نقش روحانیت در عرصه سیاسی و همچنین کم کردن وابستگی اقتصاد عربستان به نفت هست. البته نظر بازتر وی به پرسشها مانع از آن نشده که ولیعهد تازه علیه کشور عزیزمان ایران که در ریاض مهم ترین عامل ترساندن خارجی جهت حکومت عربستان سعودی تلقی می شود، خط مشی سیاست خارجی شدیدالحنی را به اجرا نگذارد. دقیقا وی بود که تصمیم به دخالت مستقیم عربستان در جنگ داخلی در یمن را گرفته و عملیات نظامی را در این کشور براه انداخته هست. گفته می شود که محمد بن سلمان مبتکر مهم شروع محاصره قطر در ماه ژوئن به بهانه حمایت دوحه از تروریسم و همچنین نزدیکی روابطش با پایتخت کشور عزیزمان ایران هم بشمار می رود.

چرا بن‌سلمان دست دوستی به طرف روسیه دراز کرد؟

نقاط یکسان و منفی در روابط مسکو و ریاض

در رابطه با روسیه موضع گیری ریاض جنبه دوگانه‌ای دارد: از یک سو دو کشور دارای مواضعی کاملا مغایر با یکدیگر در رابطه با بحران سوریه و بسیاری از پرسشها دیگر در خاورمیانه هستند و از طرف دیگر، هم مسکو و هم ریاض از عوض کردن حکومت در مصر در سال ۲۰۱۳ حمایت کرده و حامی مدیر جمهوری السیسی در مصر هستند. در واقع گفته می شود که خرید تسلیحاتی گسترده از روسیه جهت تامین تجهیزاتی ارتش مصر با تامین مالی عربستان سعودی صورت می گیرد. در عین حال مقامات ریاض از موضع گیری محتاطانه مسکو و در حقیقت سکوت روسیه در قبال اوضاع یمن نیز بسیار خرسند هستند.

علاوه بر اینها، روسیه و عربستان در عرصه بازار جهانی نفت نیز دارای درک مشترکی بوده و کارها هماهنگی جهت برقراری ثبات در اوضاع بازار جهانی انجام داده و از مواضع یکدیگر حمایت کرده اند.

موضع گیری محمدبن سلمان در روابط با روسیه را می توان بسیار واقع بینانه ارزیابی کرد. این برخورد مشمول بر این می شود: مورد نیاز است در مواردی که امکان آن وجود دارد با مسکو همکاری کرد. وی حتی در سفر اخیر خود به روسیه یادآور شد که روابط دو کشور در حال سپری کردن عالی ترین دوران خویش هست. ولادیمیر پوتین نیز به نوبه خویش از ادامه تماس‌ها بین مقامات سیاسی دو کشور استقبال کرده و حتی تماس‌های مقامات نظامی را در حل و فصل بحران در سوریه بافایده دانسته هست. در جهت تصمیم مسکو و ریاض جهت توسعه روابط هم پادشاه ۸۱ ساله عربستان سعودی احتمالا تا آخر امسال جهت نخستین بار به روسیه سفر خواهد کرد.

به نظر می رسد روابط مسکو و ریاض در آستانه مرحله جدیدی قرار گرفته و برغم اختلاف مواضع دو کشور، عربستان تلاش دارد روابطش با روسیه را گسترش دهد، البته تردیدهایی در مورد ادامه این دوستی وجود دارد.

در چنین شرایطی چند روز قبل هم خبر امکان گسترش همکاری‌های نظامی بین روسیه و عربستان سعودی شنیده شد. روز دوشنبه “سرگئی چمیزوف” مدیرعامل شرکت دولتی «راس تک» روسیه اعلام کرد که جهت فروش تسلیحات و فناوری‌های نظامی به ارزش ۳، ۵ میلیارد دلار با عربستان سعودی توافقات اولیه صورت گرفته هست. این در حالی است که این کشور تاکنون ترجیح میداده تا از آمریکا تسلیحات نظامی خریداری کند.

اختلافات مشهود روسیه و عربستان در خاورمیانه

این گسترش روابط در حالی است که تا این آخرهای چنین مسئله ای تا حدودی دور از ذهن به نظر می رسید. مسئله این است که مسکو آشکارا از دولت بشار اسد در سوریه حمایت می کند و ایران، یکی از متحدین نزدیک روسیه در منطقه بشمار می رود. در حالیکه عربستان از گروههای مخالف مسلح در سوریه حمایت کرده و بعنوان رهبر دنیا سنی اسلام، دشمن جمهوری اسلامی هست. ضمن اینکه همکاری‌های نظامی-فنی روسیه با ایران، بخصوص تحویل سامانه های دفاع ضد موشکی اس-۳۰۰ به تهران، اصلا مورد رضایت مقامات ریاض قرار ندارد.

اکنون نیز ادامه توسعه روابط دوجانبه در بسیاری از موارد به موضع گیری روسیه در قبال بحران بوجود آمده در روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با قطر خواهد داشت. مقامات دوحه آشکارا به حمایت روسیه از مواضع خویش امید بسته اند. ولی هر نوع دخالت مسکو در این قضیه، به منزله «دخالت در امور داخلی دنیا عرب» تلقی شده است و می تواند عواقب منفی بر روابط روسیه با اعراب، بخصوص عربستان داشته باشد.

بدین ترتیب دقیقا اکنون اوضاع در روابط روسیه و عربستان بسیار حساس و تعیین کننده است و می تواند چگونگی روابط دوجانبه را در آینده رقم بزند. ضمن اینکه با توجه به خط مشی تند محمد بن سلمان، باید گفت که وی هر نوع موضع گیری مسکو که به عقیده او نادرست و اشتباه باشد را هرگز نخواهد بخشید.

منبع: تسنیم

چرا بن‌سلمان دست دوستی به طرف روسیه دراز کرد؟

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: عربستان سعودی | عملیات نظامی | عربستان | سوریه | روسیه | خارجی | ایران | همکاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz