اقامت کردن عربستان سعودی عملیات نظامی عربستان

اقامت کردن: عربستان سعودی عملیات نظامی عربستان سوریه روسیه خارجی ایران همکاری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی لیست ارزبگیران ۴۲۰۰ تومانی بین تخلفات ماشین گم شد

با وجود هشدارهای داده شده است مبنی بر شفاف‌سازی لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات کالا، هنوز این فهرست کامل نشده و وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها به

لیست ارزبگیران ۴۲۰۰ تومانی بین تخلفات ماشین گم شد

لیست ارزبگیران ۴۲۰۰ تومانی بین تخلفات ماشین گم شد

عبارات مهم : ماشین

با وجود هشدارهای داده شده است مبنی بر براق سازی لیست دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات کالا، هنوز این فهرست کامل نشده و وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها به انتشار اسامی ثبت سفارش کنندگان ماشین در سال گذشته اکتفا کرده هست.

به گزارش ایسنا، ماجرای کسانی که چه در قالب افراد حقوقی و چه حقیقی در چند ماه گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات دریافت کرده اند، همچنان پرحاشیه پیش می رود و این ماجرا با عنوان تخلفاتی که در ثبت سفارش ماشین در سال گذشته اتفاق افتاد، همراه شده است است.

در سال گذشته و در زمانی که ثبت سفارش واردات ماشین ممنوع شد، تخلفاتی انجام و طبق آنچه که مسئولان اعلام کرده اند حدود ۶۴۰۰ ماشین در آن وقت ثبت سفارش شده است که تخلف محسوب می شود. بعد از بحث هایی که در رابطه با براق سازی در این مورد پیش آمد، اخیرا کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) هشدار داد تا در مهلت ۱۰ روزه لیست ارزبگیران و تخلفات ثبت سفارش ماشین را اعلام کند. بر این اساس امروز وزارت صمت لیستی را منتشر کرده که حاوی حدود ۲۲ شرکت واردکننده ماشین است.

لیست ارزبگیران ۴۲۰۰ تومانی بین تخلفات ماشین گم شد

در امسال و در وقت اجرای سیاست تازه ارزی دولت که طی آن تمام واردکنندگان مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی شدند و این ماجرا نیز تخلفات و رانت هایی به همراه داشت، با وجود اینکه مدیر جمهوری دستور داد تا لیست کامل واردکنندگان ارز دولتی منتشر و براق سازی شود، تاکنون وزارت صمت و بانک مرکزی هیچ یک به طور کامل این لیست را منتشر نکرده اند. در حالی وزارت صمت خود تایید کننده ثبت سفارش و ارسال آن به بانک مرکزی جهت تایید نهایی به منظور دریافت ارز است که در این مدت اختلاف نظر زیادی بین دو دستگاه به منظور انتشار لیست ارزبگیران دولتی وجود داشته هست. از سویی بانک مرکزی اعلام کرده تنها لیست هایی را منتشر می کند که وزارت صمت آن را قبول کرده باشد و از طرف دیگر وزارت صمت نیز تاکید دارد که لیست در اختیار بانک مرکزی است.

در هر حال تاکنون بانک مرکزی از حدود ۱۲ میلیارد دلاری که در فاصله ۲۱ فروردین تا ۱۰ تیرماه جهت واردات پرداخت کرده بود، وظیفه حدود سه میلیارد دلار آن را مشخص کرد و مابقی آن در ابهام باقی مانده هست. در این بین وزارت صمت نیز با وجود اینکه بارها خواستار انتشار لیست ارز بگیران از سوی بانک مرکزی بوده، خود نیز هیچ اقدامی در مورد انتشار اسامی حتی ثبت سفارش شده است ها نداشته است.

با وجود هشدارهای داده شده است مبنی بر شفاف‌سازی لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات کالا، هنوز این فهرست کامل نشده و وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها به

اختلاف نظرها در مورد انتشار لیست ارز بگیران دولتی در حالی ادامه دارد که بانک مرکزی چندی پیش و به دنبال حواشی مطرح شده است اعلام کرد که فرایند ثبت سفارش جهت واردات، اولویت بندی کالاها و تعیین اینکه ورود چه کالایی جهت کشور مهم تر است اساسا در اختیار این بانک نیست و سازوکار آن خارج از بانک مرکزی انجام می شود و در این خصوص موضع بانک مرکزی از ابتدا مشخص بوده که با تخصیص ارز به بعضی از مصارف ارزی مخالف هست. همچنین بر اساس فرآیند موجود بعد از ثبت سفارش جهت واردات، معمولا مشتریان به بانک های عامل مراجعه و فرایند پذیرش، نوبت دهی و خرید ارز به وسیله بانک های عامل یا صرافی آنان انجام می شود؛ از این رو بانک مرکزی دخالتی در فرایند پذیرش شرکت ها و بررسی اهلیت و شرایط آنان ندارد.

بانک مرکزی در توضیحات خود اعلام کرد که نظارت بر واردات کالا با ارز دولتی و فرایند قیمت گذاری و نظارت بر توزیع آن در حیطه مسئولیت های این بانک نبوده و سازوکارهای اجرایی آن در اختیار سایر ارکان اجرایی کشور هست؛ بنابراین این بانک در نقش تامین کننده ارز رسمی جهت بانک های عامل و صرافی آنها عمل می کند و در فرایند موجود نسبت به پذیرش تقاضای مشتریان راسا اقدام نمی کند.

واژه های کلیدی: ماشین | مرکزی | انتشار | واردات | ثبت سفارش | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz